Izolacja dachu i poddasza w nieruchomości jest bardzo istotną kwestią, straty energii cieplnej przez te elementy mogą wynieść nawet 30%. Jeśli pomieszczenia na poddaszu nie są użytkowane, to można ocieplić tylko strop. W przypadku użytkowania tej części domu najlepszą metodą ocieplenia jest izolacja dwuwarstwowa.
Skład izolacji dwuwarstwowej:
Folię dachową montuje się nad warstwą ocieplenia. Chroni ona izolację cieplną przed deszczem, śniegiem, wiatrem i parą wodną. Nie przepuszcza do izolatora wody, która może przeniknąć przez pokrycie dachu. W przypadku przenikania pary wodnej z wnętrza domu, folia skrapla parę, a powstała w ten sposób woda spływa po niej. Folia charakteryzuje się dużą odpornością na wysoką i niską temperaturę (od –40°C do +80°C). Nie jest łatwopalna.
Wyróżnia się cztery rodzaje folii:
Izolacja składa się z dwóch warstw wełny mineralnej lub szklanej. Izolator kładzie się miedzy krokwiami. Łączna grubość warstw powinna wynieść około 30 cm. Podwójna warstwa ocieplenia ograniczy powstawanie mostków termicznych i zapobiegnie uciekaniu ciepła w miejscach pomiędzy krokwią, a pierwszą warstwą izolatora. Wełna mineralna lub szklana jest to materiał dźwiękoszczelny, paroprzepuszczalny i ognioodporny. Watę trzeba montować dość ciasno, tak aby nie było żadnych szczelin.
Folię paroizolacyjną montuje się pod warstwą ocieplenia. Zapobiega ona przedostawaniu się pary wodnej z pomieszczenia na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, aby pomieszczenie miało dobrą wentylację. W przeciwnym razie może powstać efekt tak zwanego worka foliowego (zbyt duża ilość wilgoci w pomieszczeniu).
Wyróżnia się kilka rodzajów foli:
Aby zoptymalizować efektywność izolacji cieplnej, należy umożliwić cyrkulację powietrza pod dachówkami – montaż wlotów powietrza. Prawidłowa wentylacja uchroni przed zawilgoceniem, a co za tym idzie osłabieniem konstrukcji dachu.