BMS – co to jest, jak działa, jakie korzyści przynosi?
W dobie ciągłej centralizacji i automatyzacji naszego życia powstały systemy do monitorowania oraz zarządzania poszczególnymi układami naszego domu.
Wyróżnia się cztery takie systemy:
- BAS (Building Automatic System)- zadaniem tego program jest sterowanie i nadzór takich systemów jak: ogrzewanie, wentylacja, oddymianie i instalacja elektryczna,
- SMS (Security Management System) i DMS (Danger Management System) – zadaniem tych systemów jest kontrola instalacji bezpieczeństwa,
- BMS (Building Management System) – zadaniem jego jest kontrolowanie wszystkich zainstalowanych systemów w naszym budynku. Wyżej wymienione układy sterowania mogą być podzespołami dla BMS.
Building Management System (BMS) tłumacząc na język polski: system zarządzania budynkiem. Jest to scentralizowany układ, odpowiedzialny za integrację, nadzór i usprawnianie wszystkich autonomicznych systemów domowych. Mówiąc potocznie jest to ,,centrum dowodzenia” naszym budynkiem.
BMS może kontrolę nad:

- Systemem ogrzewania – system w przypadku zarejestrowania zbyt wysokiej albo zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu dostosuje ją do wcześniej ustalonej przez użytkownika. BMS rozpocznie swoją interwencje tylko wtedy, gdy ktoś będzie się znajdował w danym pomieszczeniu.
- Systemem alarmowym i monitoringu – za pomocą różnorodnych czujników i detektorów system rozpozna intruza, a następnie zacznie włączać systemy alarmowe (np. alarm dźwiękowy, powiadomi policję, budynek zostanie oświetlony).
- Systemem przeciwpożarowym – składa się z czujników dymu,temperatury oraz z systemu gaszącego. BMS wykrywając pożar włączy system pożarowy, może powiadomić użytkowników i odpowiednie służby o zagrożeniu, udostępnić drogę ucieczki osobą znajdującym się w budynku.
- Systemem pogodowym – na podstawie ,,obserwacji” pogody system podejmuje decyzje np. o otwieraniu okien, włączeniu/ wyłączeniu ogrzewania
- Systemem dostępu – BMS na podstawie danych zawartych na karcie, którą posiada użytkownik może go wpuścić do danego pomieszczenia lub nie. System ten najczęściej stosowany jest w biurach, instytucjach mienia publicznego, galeriach handlowych
- Stymulacją obecności – system rozpoznaje czy w danym pomieszczeniu znajduje się jakaś osoba i adekwatnie do sytuacji może włączać światło, muzykę itd.
Korzyści płynące z posiadania inteligentnego domu są wielorakie:
Ustawienia każdego z podzespołów jest indywidualną sprawą użytkownika. Można je zaprogramować w różny sposób, a wyżej wymienione przypadki są tylko propozycją.
- BMS to zmniejszenie kosztów za energię elektryczną i cieplną, a co za tym idzie przyczyniamy się również do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla,
- Możemy monitorować i analizować zużycie energii,
- Możliwość indywidualnej regulacji temperatury w pomieszczeniu przez każdego z użytkowników,
- Centralne i zdalne sterowanie, monitorowanie budynku (upraszcza zarządzanie obiektem),
- Wynajmując pomieszczenia można rozliczać oddzielnie każdego z wynajmujących,
- Zwiększenie komfortu życia,
- Oszczędność czasu (wiele czynności jest wykonywanych za nas),
- Wczesne wykrywanie usterek,
- Zwiększenie efektywności pracy,
- Zwiększenie bezpieczeństwa.