Zagłosuj! Budżet obywatelski – lista ogólnomiejska – pozycja nr 99
Rodzina to dobra inwestycja. Rodzina wielodzietna to inwestycja jeszcze lepsza. Dla nas wszystkich. To więcej bliskości wśród nas, lepsze rozumienie potrzeb innych, umiejętności współpracy, zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.
W Świdnicy jest tylko 1000 dużych rodzin mających więcej jak 2 dzieci. Powinno ich być o wiele więcej. Rodziny te potrzebują jednak konkretnych działań i pomocy w codziennym trudzie. Potrzebują programów i Twojego wsparcia, które uczyniąich życie łatwiejszym. Wzorem krajów takich, jak Dania, stwórzmy nowoczesne miejsce dla dużych rodzin.
Zbudujmy razem Centrum Inicjatyw dla RODZINY!
Projekt Centrum to 140 tys. z budżetu obywatelskiego. Ale otwiera drogę do uzyskania dla Świdnicy ponad 3 mln zł z funduszy unijnych.
Zagłosuj za Centrum Inicjatyw dla RODZINY – nr 99
………………………………………………………………………………………………………………………
Kto może głosować – mieszkańcy Świdnicy, mający co najmniej 16 lat
Gdzie – Twoje miejsce do głosowania zależy od dzielnicy, w której mieszkasz; możesz je sprawdzić w Internecie http://mojbudzet.swidnica.pl/mapa-okregow/
Kiedy:
piątek 10 stycznia, godz. 15-20;
sobota 11 stycznia, godz. 9-14,
niedziela 12 stycznia, godz. 9-14
Krok 3: Jak:
a) wybieram kartę do głosowania Karta zadań ogólnomiejskich
b) Kartę otwieram na drugiej stronie
c) stawiam znak X w pozycji 99 wczęści Sprawy społeczne
d) wrzucam kartę do urny
Myśląc o naszych, polskich i lokalnych problemach społecznych, warto zawsze zobaczyć, jak radzą sobie z podobnymi zagadnieniami inne, bardzie rozwinięte kraje. Dania należy do krajów, w których sytuacja demograficzna już wiele lat temu spowodowała, że polityka prorodzinna, a w ślad za nią konkretne programy wsparcia dużych rodzin, dawno przestały być tylko pustym hasłem.
Dlatego też, jedną z inspiracji dla naszego pomysłu Centrum Inicjatyw na rzecz Rodziny jest duński projekt Domu Elfów. To prawdziwa przystań dla rodzin wielodzietnych, którą wybudowała gmina Tastrup koło Kopenhagi.
Obiekt Domu Elfów to nie tylko nowoczesny ośrodek do realizacji programów na rzecz dzieci i dużych rodzin, łączący funkcje wychowawcze, edukacyjne, rekreacyjne z opieką żłobkową i przedszkolną. To także praktyczna wizytówka wychowania w duchu poszanowaniadla środowiska naturalnego. Dom Elfów wybudowany został w standardzie pasywnym. Oznacza to, że na jego ogrzanie wystarczy tak mała ilość energii, że może ją dostarczyć ciepło 16 świec! Koszty ogrzewania takiego budynku są więc śladowe. Obiekt funkcjonuje jako zintegrowany element niezmiennego cyklu przyrody, czego symbolem jest drzewo umiejscowione w centralnej części budynku. Pełni ono nie tylko funkcje estetyczne, ale i biologiczne, oczyszczając powietrze wewnątrz budynku.
Monolityczna, betonowa konstrukcja budynku, która (poza podstawowym zadaniem, jakim jest statyka budynku) pełni również funkcję elementu kumulującego ciepło. Celowe posadowienie przedszkola jako “lekko zagłębionego” w gruncie ma odzwierciedlenie w energooszczędności, grunt pełni bowiem funkcję stałego bufora ciepła.
Cechy charakterystyczne Domu Elfów to czyste powietrze i zdrowe środowisko wewnętrzne oraz maksymalne wykorzystanie światła naturalnego. W ślad za tym idzie konstrukcja oraz przestrzeń wewnętrzna budynku przy jednocześnie znacząco obniżonym zużyciu energii