Nasz pierwszy projekt grantowy wciąż pozostaje rekordowy.
PV Projekt, bo tak skrótowo ochrzciliśmy „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej”, jest jak dotąd największym na Dolnym Śląsku przedsięwzięciem rozwijającym energetykę prosumencką. W jego wyniku zostało uruchomionych 530 nadachowych mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 3 MW. Granty, jakie otrzymali mieszkańcy pokrywały 85% kosztów. W projekt było zaangażowanych 14 Gmin Partnerskich z Dolnego Śląska. Został zakończony w 2020 roku. Wciąż można sprawdzić liczne referencje, jakie zostawili nam jego beneficjenci https://cte.fea.pl/referencje-pv-projekt.
Ta solidna prosumencka, jaka została stworzona w wyniku PV Projektu, jest obecnie podstawą do uruchamiania obywatelskich społeczności energetycznych.
Natomiast formuła, w której nasze Stowarzyszenie jest liderem grupy partnerskiej z gminami, a jednocześnie pełni rolę operatora, grantodawcy i generalnego doradcy technicznego, pilnującego podwyższonych standardów wykonawczo-technicznych, sprawdziła się także w naszych trzech kolejnych projektach grantowych.
Te projekty, zbiorczo określone przez nas nazwą EkoCiepło, przyniosły w okresie 2021-2023 likwidację łącznie 894 kotłów na paliwa stałe (głównie pozaklasowych kopciuchów) w gospodarstwach domowych mieszkańców 20 gmin dolnośląskich. Kluczowe jest jednak przede wszystkim to, że ci mieszkańcy przestawili się głównie na pompy ciepła (ponad 90%; reszta na kotły na pelet). Kluczowe, bo podjęli taką decyzję w środku rozregulowanego przez COVID i wojnę w Ukrainie rynku energii i wielkiej niepewności, co się wydarzy w przyszłości. Warto posłuchać głosu i ocen naszych grantobiorców, którzy zdecydowali się na taki krok w tych trudnych i przeszli na nowoczesne systemy grzewcze, odrzucając trujące ich i ich bliskich paliwa stałe – zob. https://cte.fea.pl/referencje-eko-cieplo