Nasi partnerzy na Targach INTERSOLAR w Monachium

W dniach 15–17 maja 2019 r. w Monachium odbyły się targi Intersolar 2019 –najważniejsza w Europie i wiodąca na świecie wystawa branży solarnej oraz miejsce spotkań producentów, dostawców, dystrybutorów, deweloperów oraz serwisantów i partnerów branży PV. To równocześnie miejsce wielu seminariów i konferencji naukowych. W tym roku, podobnie jak w wielu poprzednich, przedstawiciele klastra Centrum Technologii Energetycznych również uczestniczyli w targowych wydarzeniach. W ciągu dwóch dni pobytu klastrowicze uczestniczyli w wielu spotkaniach, seminariach i prezentacjach poświęconych głównie nowościom branży fotowoltaicznej (technologiom produkcji modułów, falownikom, modułom, technologiom montażowym oraz konstrukcjom montażowym, itp.), ale również innym technologiom wytwarzania energii elektrycznej oraz jej magazynowania. W tym roku na targach wyraźnie zauważalna była reprezentacja rozwiązań dotyczących systemów przechowywania energii oraz ładowania jako infrastruktury technicznej, towarzyszącej rozwojowi elektromobilności.

Na targach dał się zauważyć silny trend wzrostu oferty modułów na ogniwach krzemowych monokrystalicznych (kosztem modułów na ogniwach multikrystalicznych), a wśród nich większość wystawców pokazywała nowości, moduły na ogniwach połówkowych (half cell/half cut). Z zapowiedzi targowych wynika, że w najbliższym czasie wielu wiodących producentów modułów będzie miało w swojej ofercie moduły (o tradycyjnej powierzchni) o mocach ok. 330 -340 Wp.  Jednoznacznie poszerza się oferta w kierunku modułów 72 ogniwowych i ich odpowiednikach połówkowych (jedno i dwustronnych) oraz coraz więcej firm wprowadza do oferty modułu na ogniwach o podłożu typu n. Coraz więcej producentów stosuje ogniwa z metalizacją wielobusbarową.

Wśród falowników wyraźnie widać trend wielofunkcyjności tego urządzenia, idący już nie tylko w kierunku integrowania urządzeń czy optymalizacji wykorzystania energii z własnego źródła, ale również integrowania go z domowym systemem ładowania pojazdów elektrycznych.

Instalatorzy mogli poznać ciekawe rozwiązanie lekkich i szybkich w montażu konstrukcji montażowych wykonanych z materiałów kompozytowych.   

Pobyt na targach to nie tylko zapoznawanie się z nowościami czy obserwacja trendów, ale również szereg spotkań, rozmów i ustaleń biznesowych, prowadzonych w ramach przygotowań do nowych projektów, dedykowanych odbiorcom przemysłowym oraz dużym wytwórcom energii.

Projekt „Centrum Technologii Energetycznych Powiązania Kooperacyjnego Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnej” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zgodnie z zasadami działania 5.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013