CTE razem z Dom Z Energią w Strzegomiu

 

Wojewódzkie Dożynki w Strzegomiu za nami. W trakcie święta plonów nie zabrakło Domu z Energią i jego licznych atrakcji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Imprezie towarzyszyło również spotkanie informacyjne na temat możliwości finansowania inwestycji w rozwiązania wykorzystujące OŹE.

Atrakcje Domu z Energią
W czasie tegorocznego święta plonów w Strzegomiu uczestnicy dożynek mieli możliwość skorzystania ze strefy bezpłatnych porad. Eksperci z projektu „Od konsumenta do prosumenta – czyli dlaczego warto wdrożyć inteligentne sieci energetyczne w Polsce“ odpowiadali na pytania związane z działaniem, efektywnością i finansowaniem urządzeń wykorzystujących OŹE, takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, czy przydomowe wiatraki prądotwórcze małej mocy. Korzystając z interaktywnego modelu ISE goście mogli sprawdzić, jak funkcjonuje dom w inteligentnej sieci energetycznej. Na wszystkich przybyłych czekał eko-poczęstunek, a żywiołowe hostessy w postaci wody, słońca, wiatru i ziemi przeprowadzały quizy z nagrodami. Najmłodsi z kolei wzięli udział w grach edukacyjnych i spróbowali swych sił w tworzeniu konstrukcji solarnych.

Program Prosument
W trakcie dożynek Dom z Energią zorganizował również prelekcję pt. „Nowe pieniądze na zakup kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła“, którą poprowadzili Krzysztof Brzozowski, Marek Rybiański oraz Sławomir Rataj – eksperci z Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy. Zaprezentowano możliwości, jakie daje program dotacyjny „PROSUMENT“ na zakup małych urządzeń do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 
Program ten przewiduje wsparcie kredytowo-dotacyjne dla inwestorów instalujących mikroźródła OŹE do 40 kWe. Wsparciem objęte będą instalacje do produkcji energii elektrycznej lub energii elektrycznej i cieplnej. Nowy program dotacyjny przewiduje wsparcie od kilkunastu tysięcy złotych dla indywidualnych właścicieli domów aż do ponad miliona dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych.

Ponadto zaprezentowano kalkulator fotowoltaiczny – bezpłatne narzędzie, dzięki którego każdy z nas może obliczyć opłacalność inwestycji w fotowoltaikę we własnym domu. Spotkanie zakończyło się pytaniami oraz dyskusją na temat m.in. sensowności inwestowania w panele fotowoltaiczne oraz zwrotu tego rodzaju inwestycji w przypadku dofinansowania jej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kalkulator fotowoltaiczny znajdziecie tutaj.

Projekt „Centrum Technologii Energetycznych Powiązania Kooperacyjnego Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnej” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zgodnie z zasadami działania 5.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013